تبلیغات

تایمر دیجیتال و آنالوگ چیست؟

۰
تایمر دیجیتال و آنالوگ چیست؟

 


تایمر چیست؟

تایمر یا رله زمانی وسیله ای که وظیفه آن تنظیم  بازه زمان مشخص بین دو عملکرد خاص ،در مدار فرمان کنترل یک پروسه می باشد.

تایمر یا رله زمانی مجموعه کلیدی است که از یک سری کنتاکت های باز و بسته تشکیل می شود .

مکانیزم عملکرد تایمرها به این صورت می باشد که با وصل جریان برق به منبع تغذیه آن، بر اساس تنظیمی که روی آن صورت گرفته و پس از مدت زمان تعیین شده عمل می کند و کنتاکت های داخلی آن تغییر وضعیت می دهند، بدین صورت که کنتاکت های بسته آن باز و کنتاکت های باز آن بسته می شوند.

تایمر ها وسایلی  هستند که از ورودی سیگنالی را دریافت کرده و پس از فرا رسیدن زمان مشخص تنظیم شده ،سیگنالی را به خروجی ارسال می کند و با ارسال این سیگنال عملکرد مشخص شده صورت می گیرد .

 

کاربرد تایمر

 • تایمرها وظیفه کنترل حالت های مدار را در یک مدت زمان خاص به عهده دارند .

 

 • مهم ترین کاربرد  تایمر در تابلو های برق صنعتی و اتوماسیون هست که  می توان به کاربرد آن در تابلو های فرمان ،زمان سنجی اشاره کرد .

 

 •  در طراحی مدارهای فرمانی که نیاز به زمان سنجی دارند از تایمر  استفاده می شود در این نوع مدارها (کنترل اتوماتیک) تایمرها وظیفه کنترل مدار را برای مدت زمان معینی به عهده دارند.

 

 • یکی دیگر از کاربرد های تایمر دیجیتال می توان به استفاده از آن در فرایند های صنعتی و خط تولید اشاره کرد به عنوان مثال برای تایین مدت زمان پرس کردن یک فلز مثل فولاد یا آهن می توان از تایمر های دیجیتال استفاده کرد .

 

 • در کارخانه های صنایع غذایی برای مشخص کردن میزان زمان حرارت دیدن یا بازه زمانی بسته بندی یک محصول از تایمر ها استفاده می شود .

 

 • برای زمان بندی پمپ آب  می توانید از تایمر استفاده کنید ،اگر شما در منزل یا محل کار خود آکواریم دارید و نمی توانید به آن رسیدگی کنید می توانید پمپ آب آکواریم خود را به یک تایمر زمان سنج متصل کنید تا بتوانید  در روز های مشخص و در ساعت مشخص شده خود دستگاه پمپ را روشن و خاموش کنید .

 

 • گل خانه هایی که از نور مصنوعی  یا نور لامپ  برای کاشت گیاهان خود استفاده می کنند می توانند برای بهبود فضای کاری خود از دستگاه تایمریا زمانسنج دیجیتال  استفاده  کنند به طور مثال نور باید در ساعت ویژه ای به گیاه برسد و در ساعت دیگری خاموش شود ، قطع و وصل کردن نور چراغ‌ها با این دستگاه به سادگی امکان‌پذیر است و شما می توانید با تنظیم نمودن تایمر درزمان مورد نظر ، بدون نیاز به حضور ، چراغها را خاموش وروشن نمایید.

 

 • یکی از دقدقه هایی که اکثر افراد در زمان رفتن به مسافرت با آن مواجه هستند افزایش ایمنی خانه و جلوگیری از دزدی است ،شما می توانید با استفاده از تایمر زمان سنج برق به صورت خودکار چراغ های خانه را در زمان مشخص شده توسط خودتان خاموش و روشن کنید  و با خیال راحت به مسافرت بروید .

 

انواع تایمر

تایمر ها به طور کلی به دو دسته تایمر آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند .

تایمر آنالوگ

تایمر آنالوگ جز اولین نوع تایمر ها بوده است اما هنوز هم کاربرد زیادی در صنعت دارند ،این نوع تایمر معمولا مدت زمان سپری شده را نمایش نمی دهد اما برای مشخص بودن اینکه تایمر در حال کار (شمارش ) می باشد یا نه ،یک هشدار دهنده که اغلب به صورت چراغ کوچک است بر روی آن قرار داده می شود .

تایمر دیجیتال

تایمر های دیجیتال جدید ترین نسل تایمر ها محسوب می شود ،در ساختار این نوع تایمر ها از مدارات الکترونیکی استفاده می شود و معمولا بر روی تایمر یک صفحه نمایشگر وجود دارد که زمان تنظیم شده و زمان سپری شده تایمر را به کاربر نمایش می دهد و با استفاده از آن کاربر می تواند اطلاعات دقیق بدست آورد .

 

انواع تایمرها بر اساس نوع مکانیزم

 

تایمر الکترومکانیکی

تایمر الکترومکانیکی برای اندازه گیری زمان از موتور و یک چرخ دیسک زائده دار استفاده می کند .زائده پس از مدت زمانی مشخص با میکروسوئیچ داخلی تایمر برخورد کرده و عمل قطع و وصل مدار را انجام می دهد .فاصله زائده بر روی چرخ دیسک قابل تنطیم بوده و مشخص کننده مدت زمان تایمر می باشد .

 

تایمر پنوماتیکی

در این تایمر برای اندازه گیری زمان از ذخیره سازی و فشرده سازی هوا استفاده می شود و مکانیزم آن شبیه به تایمر موتوری می باشد با این تفاوت که بر خلاف تایمر موتوری ،در تایمر پنوماتیکی پس از قطع برق تایمر اندازه گیری زمان شروع می شود .


ادامه مطلب:http://www.avasanat.ir/articles/taimr-dijital-o-aanalog-chist+ نوشته شده توسط Novinbargh1 در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: تایمر، تایمر دیجیتال، تایمر آنالوگ، انواع تایمر، کاربرد تایمر

رله ssr چیست؟

۰
رلهSSR چیست ؟

 

رله ها رامی توان نوعی کلید هوشمند دانست که علاوه بر داشتن قابلیت های  اصلی یک کلید مزیت های بیشتری نیز در خود دارد.

رله خود نوعی کلید الکتریکی با سرعت بالا می باشد که توسط یک مدار الکتریکی مجزا تحریک شده و کنتاکت های آن باز و بسته می شود . وبین این کلید الکتریکی به روش های مختلفی مانند مکانیکی ، حرارتی ، مغناطیسی ، الکترواستاتیکی و … تحریک می شود .

در واقع  زمانیکه خواسته باشیم با یک سیگنال ضعیف مداری را کنترل و برسی نماییم مانند روشن نمودن یک موتور الکتریکی و یا اینکه با همین سیگنال ضعیف چندین المان مختلف را در تابلو برق مدیریت نماییم از رله ها استفاده می کنیم.

 رله ها  می‌توانند جریانی قوی‌تر از جریان مدار فرمان خود را هدایت کنند، و می‌توان آن ها را نوعی تقویت کننده نیز دانست که در زمان گذشته برای تقویت سیگنال هم به کار برده می شد.

در قدیم رله‌ها معمولاً دارای سیم پیچ بودند و از جریان الکتریکی برای تولید میدان مغناطیسی و باز و بسته کردن مدار سود می‌بردند اما در عصر جدید از رله‌ حالت جامد ساخته می‌شوند و اجزای متحرک ندارند.

 

چرا باید از رله استفاده کنیم؟

در مدار های الکترونیکی گاهی لازم می شود، تا یک وسیله برقی 200 ولتی مانند لامپ یا الکترو موتور را روشن و خاموش کنیم.
واین قابلیت وجود داشته باشد که  مدار الکترونیکی ما از برق شهرجدا باشد.
یعنی این امکان وجود داشته باشد که  هرگاه دستگاه در حال فعالیت است، با دست زدن به آن خطر برق گرفتگی ما را تهدید نکند.
از طرفی اگر جدا بودن، در مدار ما اهمیت نداشته باشد،.باز هم برای روشن و خاموش کردن مصرف کننده های که جریان زیادی مصرف می کنند، با مشکل مواجه خواهیم شد.
زیرا مدار الکترونیکی توان تامین جریان مورد نظر را نخواهند داشت.
در این موارد ما نیاز به کاربرد قطعه داریم به نام رله ،که یکی از بهترین انواع آن  رلهSSR می باشد.

در واقع رله همانند همه کلید‌های الکتریکی دیگر است و در سر راه سیم فاز (قطب مثبت) قرار می‌گیرد. برای این که یک وسیله الکتریکی را با این کلید خاموش و روش کنید، سیم نول برق شهر (قطب منفی برق مستقیم) را مستقیما به وسیله الکتریکی متصل می‌کنید. سپس سیم فاز را به پایه COM متصل کرده و یک سیم به عنوان رابط فاز از پایه NO یا NC به وسیله برقی خود خواهید کشید.

 

مهم ترین مزیت رله

– اگر بخواهید با وصل شدن ولتاژ به پایه‌های فرمان، وسیله برقی شما روشن شود باید سیم رابط فاز را از NO به وسیله برقی خود ببرید. (فرمان مستقیم)

– اگر بخواهید با وصل شدن ولتاژ به پایه‌های فرمان، وسیله برقی شما خاموش شود باید سیم رابط فاز را از NC به وسیله برقی خود ببرید. (فرمان معکوس یا NOT)

و این ویژگی به هیچ وجه در کلید موجود نمی باشد و می توان آن را مهم ترین مزیت رله ها دانست .

 

انواع مختلف بندی رله ها 

1)رله سنجشی

این نوع رله در زمینه سنجش عمل می کند یعنی شما باید یک میزان خاص از حساسیت را برای آن تعریف نمایید تا رله در صورت مشاهده تخطی از آن میزان مشخص، شروع به واکنش نماید به عنوان مثال؛ رله ما برای جریان های بالای 4 آمپر تهیه شده است پس به محض اینکه جریان از 4 آمپر بیشتر شود شاهد عکس العمل رله خواهیم بود، و قاعدتا در جریان های کمتر از 4 آمپر اتفاق خاصی نباید رخ دهد، اکثر رله های حفاظتی در این دسته قرار می گیرند.

                                                                    

2)رله زمانی

 این نوع رله به تنهایی مورداستفاده قرار نمی گیرد بلکه باید با تجهیزات دیگر در شبکه و یا مدارات همکاری کند، این رله با توجه به زمانی که برایش تعیین می گردد مسئولیت قطع و یا وصل مدار برعهده می گیرد.

 

3)رله جهت یاب

 توان برگشتی یکی از عوامل مخرب در شبکه می باشد این نوع رله توانایی تشخیص جهت توان و نیرو را دارد و با توجه به این عملکرد می تواند قسمتی از شبکه را که دچار نقص و یا خطا شده است از سایر قسمت ها ایزوله یا جداسازی کند، این رله نیز جزء رله های حفاظتی به شما می آید.

 

4)رله جامد یا SSR

SSR  مخفف عبارت(State Relay  Solid) است و به معنای نوعی کلید الکترونیکی می باشد. رله حالت جامد (SSR) یک المان سوئیچینگ الکترونیکی هستند که کاری مشابه رله های الکترومکانیکی را انجام می دهد ولی هیچ عضو متحرکی ندارد و دارای طول عمر طولانی تری هستند.

 

این رله در دسته رله های الکترونیکی  قرار می گیرد و معمولا در شبکه های قدرت کاربردی ندارد(امادر واحد کنترل که بیشتر جنبه الکترونیکی دارد از آن استفاده می شود)، این رله به این دلیل جامد نامیده می شود که در واقع هیچ قسمت مکانیکی ندارد و عملیات کلیدزنی درون آن توسط نیمه هادی ها انجام  می شود و همین دلیل سبب شده تا طول عمر بالایی داشته باشد،  رله حالت جامد در مداراتی که کلیدزنی بالایی دارند کاربرد داردو از سایر کاربردهای آن می توان به کنترل فاز برای موتورها اشاره کرد.

در داخل SSR روی هر ترانزیستور ولتاژ کوچکی افت میکند. مجموع این ولتاژها جریانی را که یک SSR می دهد را کاهش می دهد . با ترانزیستور های پیشرفته تر، می توان به SSR های  جریان بالا دست یافت که جریانهای 100 تا 1200 آمپر را تامین کند، که هم اکنون به صورت تجاری استفاده می شود .

 

 

انواع رله حالت جامد SSR:

      

1) رله SSR سوئیچ شونده در صفر(Zero Switching SSR Relay)

این نوع از  رله هنگامی روشن( ON ) می شود که حداقل ولتاژ کنترلی ، اعمال شود و ولتاژ بار به صفر نزدیک شود. رله صفر سوییچینگ وقتی خاموش میشود که ولتاژ کنترلی برداشته شود  و ولتاژ جاری بار به صفر برسد. رله صفر سوییچینگ بیشترین کاربرد را  در بین رله ها دارد.

این نوع رله هنگامیکه یک ولتاژ ورودی اعمال می شود و ولتاژ AC از مقدار صفر بعدی ولتاژ عبور می کند سوئیچ را روشن می کند.

هنگامی که ولتاژ ورودی برداشته می شود و ولتاژ AC بار به صفر ولت می رسد، مانند رله های معمولی SSR خاموش می شود.

عملکرد رله SSR سوئیچ شونده در صفر توسط یک مدار ایجاد می شود که به عنوان مدار عبور از صفر(zero crossing circuit) شناخته می‌شود ، که عبور از صفر را تشخیص می‌دهد و ترایاک را فعال می‌سازد .

 

2)رله SSR روشن شونده به صورت آنی(Instant ON SSR Relay)

این نوع  رله بلافاصله بعد از آماده شدن  ولتاژ گرفته شده، بار را روشن می کند. رله های لحظه ای روشن به بار اجازه می دهد  که  در هر نقطه ای از بالا و پایین موج آن روشن شود.

این نوع رله ، هر زمان که ولتاژ ورودی کافی اعمال شود ، مدار بار سوییچ می‌کند. پس از برداشتن ورودی کنترل، بعد از عبور ولتاژ بار از صفر بعدی، خروجی رله خاموش می کند.

 

3)رله  SSR  سوئیچ شونده در پیک  (Peak Switching SSR Relay)

رله  SSRمحدوده پیک، زمانی که ولتاژ کنترل وجود داشته باشد و همچنین این ولتاژ بار در نقطه ی اوج خود باشد، بار را روشن می کند. هنگامی که ولتاژ کنترل برداشته می شود و ولتاژ جاری  در بار نزدیک به صفر می شود، رله  SSRسوئیچینگ پیک خاموش می شوند.

این نوع از رله های SSR بعد از اعمال ولتاژ کنترلی ورودی مورد نیاز، هنگامی که ولتاژ AC خروجی به پیک و ماکسیمم خود می‌رسد، سوئیچ می شود.

همچنین پس از حذف ولتاژ ورودی و عبور صفر، جریان AC خروجی خاموش می شود.

در این رله ها یک بلوک تشخیص پیک وجود دارد که TRIAC را وقتی که ولتاژ AC خروجی به پیک و ماکسیمم خود می‌رسد فعال می کند.

 

4)رله SSR سوئیچ شونده آنالوگی(Analog Switching SSR Relay)

رله SSR سوئیچینگ آنالوگ - دارای تعداد نامتناهی ولتاژ خروجی بالقوه در محدوده ی مجاز رله ها است. رله سوئیچینگ آنالوگ دارای یک مدار همگام سازی شده است که میزان ولتاژ خروجی را به صورت تابع ولتاژ ورودی کنترل می کند. هنگامی که ولتاژ کنترل حذف می شود و جریان در بار نزدیک به صفر میشود، رله های سوئیچینگ آنالوگ خاموش میشوند.

در حالی که انواع دیگر سوئیچینگ SSR به سیکل AC خروجی بستگی دارند ، سوییچینگ این رله به دامنه ورودی آن بستگی دارد .

ولتاژ خروجی استارت کننده رله SSR سوئیچ شونده آنالوگی با ولتاژ کنترل ورودی متناسب است .

هنگامی که ورودی کنترل حذف می شود، رله با عبور از صفر در خروجی AC خاموش می شود.

 

 

 کاربرد رله SSR

 • به طور کلی , از رله SSR برای سوئیچینگ مدارها مانند کنترل و روشن / خاموش کردن توان AC استفاده می‌شود.
 • در خطوط ارتباطی، رله SSR فتوکوپلر (photocoupler)برای از بین بردن جریان جاری درایو رله استفاده می شود.
 • رله های حالت جامد بیشتر درزمان هایی که سوئیچینگ های زیاد دارند استفاده می شوند.
 • از این نوع رله  برای کنترل توان مانندکنترل سرعت موتور , تضعیف نور و کنترل دمنده ها استفاده می کنند.
 • یکی دیگر از کاربرد های این رله SSR کنترل بخاری ها، هیتر های الکتریکی برای کنترل دمای آن ها می باشد .
 • کنترل جهت حرکت یک موتور DC به کمک چهار SSR بسته شده به صورت پل ( H-Bridge) از دیگر کاربرد های رله SSR می باشد .
 • کنترل حرارت با خروجی پالس کنترل PID
 • استفاده از SSR به عنوان کنتاکت های یک کنتاکتور الکترونیکی

 

مزایا رله SSR

 • مناسب جهت مدارهایی با سرعت سویچ بالا
 • طراحی متنوع جهت مدارهای AC و DC
 • بدون قطعات مکانیکی و با طول عمر طولانی
 • امکان اتصال مستقیم به خروجی PLC
 • تحمل جریان‌های هجومی بالا در لحظه شروع به کار
 • عملکرد بدون صدا دارد
 • عدم وجود جرقه در خروجی در فرمان قطع و وصل
 • قطع و وصل در لحظه صفر (در مدل‌های  AC)
 • کنترل مدار توان بالا

 ادامه مطلب در :http://www.avasanat.ir/articles/rlhssr-chist

+ نوشته شده توسط Novinbargh1 در ، یک بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: رله ssr، رله حالت جامد ssr، رله ssr چیست
نوشته‌های اخیر